Zündapp Janus

Zündapp, Alman motosiklet markalarının en tanınmışlarından biridir. Firma 1917 yılında Fritz Neumeyer, Friedrich Krupp AG ve makine parça imalatçısı Thiel tarafından “Zünder- und Apparatebau G.m.b.H.” adı ile ateşleme düzeneği imalatı amacı ile kurulmuştur. 1919 yılında birinci dünya savaşının sona ermesinden sonra silah ihtiyacı azaldığından Neumeyer firmanın tek sahibi olarak motosiklet imalatına yönelmiştir. Firma 1984 yılına kadar üretime devam etmiştir. Zündapp, motosiklet dışında otomobil ve dikiş makinesi gibi çeşitli alanlara da el atmış ama motosikletteki kadar başarılı olamamıştır.

Otomotiv endüstrisindeki ilk girişimleri motosiklet satışlarının azalmaya başladığı 1930’larda gerçekleşti. İlk tasarımları şu anda ‘halkın arabası’ üzerinde çalışan efsanevi Dr. Ferdinand Porsche tarafından tasarlandı. Porsche 4-silindirli motoru tercih ederken, Zündapp su soğutmalı 5 silindirli radyal motoru tercih etmiştir. 1932’de üç prototip de halen kullanımda iken daha sonra her üçü de savaş sırasında kaybolmuştur.

Claude Dornier her zaman başka alanlara yönelerek uçak yapımına olan bağımlılığını en aza indirmeye çalışıyordu. Claude Dornier’in şirketinde, Dornier Delta adında dört kişilik bir prototip araba tasarladı ve geliştirdi. Şirket daha önce bir otomobil üretmemişti ve mevcut tesislerin kullanılarak otomobil üretmesi zor gözüküyordu.

Zündapp 1954’te hava koşullarına daha dayanıklı bir araç yapmaya karar verdi. Böyle bir araç tasarlayabilecek ortaklar aradılar. Dornier Delta prototipi için bir anlaşma yapıldı. Dornier, Zündapp’a otomobili üretmesi ve pazarlaması için lisans verdi.

Zündapp’ın mühendislik tecrübesi kullanılarak daha da geliştirilen yeni tasarım, ön koltuğa erişim için bir ön kapı ve arkaya bakan arka koltuğa erişim için bir arka kapı içeriyordu. Bu tasarıma, iki yüzü olan biri ileriye bakarken diğeri geriye bakan Roma tanrısı Janus’un adı verildi.

Otomobil, 14 beygir güç üreten 245 cc’lik tek silindirli, iki zamanlı bir motorla güçlendirildi. 14 hp geliştirilerek 80 km / s azami hıza ulaştı. Ön ve arkada hidrolik kampanalı frenler ve dört vitesli düz şanzıman (artı geri vites) standarttı. Diğer standart donanım aynalar, ön ve arka havalandırmalar, optik dişli göstergeleri ve fildişi renginde direksiyon simidi idi. Koltukların bir başka özelliği de iki kişilik uyku alanı yaratmak için katlanabilmesidir.

Üretim 1956’dan 1958’e kadar sürdü ve yaklaşık 6.902 adet üretildi. İlk altı ayda sadece 1.731 otomobil üretildi ve beklenen satış başarısı  gerçekleşmedi. Yılda 15.000 araba üretmeyi ummuşlardı.

Disney Pixars Cars2 filminin başrol oyuncularından Professor Z

0 Comments

Leave a Comment

categories

Popular Posts

TAGS

Kategoriler