Alfa Romeo Tarihi ve Ambleminin Anlamı

Alfa Romeo Tarihi ve Ambleminin Anlamı

By-RAM
by By-RAM
10 Nisan 2020 0

Alfa Romeo Tarihi

Alfa Romeo Automobiles SpA, Fransız Alexandre Darracq tarafından, 1906 yılında İtalya için özel Darracq modelleri üreten ve satan bir şirket olan Società Anonima Italiana Darracq (SAID) olarak kurulan bir İtalyan lüks otomobil üreticisidir. 1909’un sonlarında, İtalyan Darracq otomobilleri yavaş satıyordu ve şirketin İtalyan ortakları yeni otomobiller tasarlamak için Giuseppe Merosi’yi kiraladı.

24 Haziran 1910’da A.L.F.A. adında yeni bir şirket kuruldu. A.L.F.A. “Anonima Lombarda Fabbrica Automobili”,  “İsimsiz Lombard Otomobil Fabrikası” anlamına gelmektedir.

Alfa’nın ürettiği ilk otomobil, Merosi tarafından tasarlanan 1910 model 24 HP oldu. Merosi, daha güçlü motorlara sahip yeni ALFA otomobiller tasarlamaya devam etti. ALFA 1911 yılında, iki adet 24 HP ile motor yarışlarına katıldı. Sürücüleri Franchini ve Ronzoni idi.

A.L.F.A 24 HP 1910

1914 yılında gelişmiş bir Grand Prix otomobili, tasarlanmış ve yapılmıştır. Ancak, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla ALFA’da otomobil üretimini üç yıl boyunca durdurulmuştur.

Nicola Romeo şirketi 1915 Ağustos’unda devraldı. Fabrika, İtalyan ve Müttefik savaş çabaları için askeri donanım üretmek üzere dönüştürüldü. Mühimmat, uçak motorları ve şirketin mevcut araba motorlarına dayanan diğer bileşenler, kompresörler ve jeneratörler üretildi.

Savaştan sonra Romeo, savaş karını, ALFA sahipliğine eklenen Saronno, Roma ve Napoli’de lokomotif ve demiryolu taşıma tesisleri elde etmek için yatırım yaptı.

İlk başta otomobil üretimi düşünülmemiştir, ancak 1915’ten beri 105 otomobilin tamamlanması için parçalar ALFA fabrikasında kaldığı için 1919’da yeniden başlamıştır.

1920’de şirketin adı bir yarış arabası olarak öne çıkan Torpedo 20-30 HP’nin lansmanı ile Alfa Romeo olarak değiştirilmiştir. Bu model Alfa Romeo isminin kullanıldığı ilk otomobildir.

Alfa Romeo 20-30 HP

Yarışlarda ilk başarıları 1920’de geldi. Giuseppe Campari  Mugello’daki yarışı kazandı ve Enzo Ferrari’de Targa Florio’daki yarışta ikinci sırada yer aldı. Merosi hala baş tasarımcıydı ve Alfa Romeo’daki görevi sırasında 40-60 HP ve RL Targa Florio gibi otomobilleri de tasarladı.

Merosi’nin yerini 1923 yılında Vittorio Jano aldı ve onun yönetimi altında üretilen ilk otomobil P2 Grand Prix idi. Bu otomobil, 1925 yılında Grand Prix otomobilleri için açılış dünya şampiyonasını kazandı. Jano’nun tasarladığı otomobiller hem güvenilir hem de güçlüydü.

Enzo Ferrari, sürücüden daha iyi bir takım yöneticisi olduğunu kanıtladı ve fabrika yarış ekibi özelleştirilip Scuderia Ferrari oldu.

Ferrari Alfa Romeo’dan ayrıldıktan sonra kendi arabalarını yapmaya devam etti.

1928’de Nicola Romeo gitti. Alfa Romeo 1933’te Mussolini hükümetinin kontrolü altına alındı. Marka aslında İtalya’nın ulusal bir amblem haline geldi. Bu süre zarfında Alfa Romeo, zenginler için ısmarlama araçlar yaptı ve yarışmalarda dikkate değer bir başarı elde etti.

Alfa Romeo fabrikası, İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalandı. Savaştan sonra eski günlere dönmek için mücadele ettiler. Savaş sonrası İtalya’da lüks arabalar yerine seri üretilen, daha küçük araçlar popüler oldu. Giulietta serisinin tanıtımı ile 1954 yılından başlayarak daha küçük, seri üretilen araçlar üretilmeye başlandı.

Savaştan sonra motor sporları devam etti ve Alfa Romeo kısa süre sonra olaylara hükmetti. Formula 1 bu dönemde tanıtıldı. Alfa Romeo bu yarışlarda, özellikle 158 Alfetta ile başarılı oldu. Bu otomobil, savaş öncesi bir voiturette’den uyarlandı ve Alfa Romeo’nun 1950 ve 1951’deki Formula 1 Dünya Şampiyonasını kazanmasını sağladı.

1960’larda Alfa Romeo üretime dayalı otomobiller yapmaya odaklandı. Alfa Romeo devlet kontrolündeki bir şirket olduğundan, genellikle siyasi baskıya maruz kaldılar.

1970’lerde prototip spor otomobil yarışlarına yoğunlaştılar. Bununla birlikte, o zamanlar finansal zorluklarla karşılaştılar ve bunu düzeltmek için çalıştılar. Alfa Romeo’nun yönetimi, İtalyan hükümetine ait bir şirket olan IRI’daydı. Ana şirket IRI ve Nissan arasındaki ortaklık girişimi başarısız oldu. IRI 1986’ya kadar ağır kayıplara uğradı ve Alfa Romeo’yu satışa çıkardı. 1986’da, halen İtalyan hükümetine ait olan Alfa Romeo, Fiat Grubu’na satıldı.

Alfa Romeo model yelpazesini modern tasarımı müjdeleyen arabalarla güncelledi. 1992’de tanıtılan 155, aynı yıl içinde İtalyan Superturismo unvanını ve 2 yıl sonra İngiliz Touring Otomobil Şampiyonasını kazandı. Bunu 1998’de Yılın Otomobili kazanan 156, 2003’te GT ve en önemlisi 2007’de çarpıcı 8C spor otomobil takip etti.

24 Haziran 2010’da Alfa Romeo’nun 100. yılı kutlandı.

Alfa Romeo Ambleminin Anlamı Nedir ?

Alfa Romeo logosu, markanın İtalyan mirasının ve her yıl üretilen çok gelişmiş, lüks araçların temsilcisidir. 

Amblem firmanın kurulduğu 1910 yılından bu yana değişiklikler geçirdi, ancak yine de orijinal tasarımın temel unsurlarını korumaktadır.

1910 yılının Haziran ayında firmanın ismi A.L.F.A. olduktan sonra ilk modeli olan 24 HP’yi hazırlıyordu. Kurul, baş mühendis Giuseppe Merosi’den yeni arabanın radyatör gövdesi için bir amblem tasarlamasını istedi; Merosi’de beraber çalıştığı arkadaşlarına söyledi. Cattaneo’da, Sforza Kalesi’nin kapılarında gördüğü armalardan ilham alarak logoya, art nouveau tarzına özgü kıvrımlı düzenlenmiş çiçek motiflerini dahil etti. Merosi bu fikri beğendi ve Cattaneo ile birlikte bir taslak hazırladı, ardından genel müdür Ugo Stella tarafından onaylandı; Cattaneo, nihai tasarımı yapmakla görevlendirildi.

Milano’nun geleneksel sembollerinden ikisi rozeti oluşturmak için dikkatle seçildi, bunlar belediyenin haçı ve Visconti yılanıdır. Yılan, Orta Çağ’da Milano’da iktidara gelen ve neredeyse 200 yıl boyunca hüküm süren Visconti ailesini temsil ediyor. Sloganları “Vipereos mores non violabo”,  “yılanın geleneklerini ihlal etmeyeceğim” demektir.

1910 yada 1912

İki sembol, amblem üzerinde onları çevreleyen “ALFA MILANO” kelimeleri ile birleştirildi ve Savoy-hanedanı düğümleriyle ayrıldı. Savoy düğümü, esas olarak İtalyan hanedanlıklarında kullanılır. İtalyan mirasının ve kültürünün Ugo Stella ve Alfa Romeo’nun orijinal kurucuları için son derece önemli olduğu açıktır.

1913

Başlangıçta sert pirinç, yazı 1913’te beyaz emaye olarak değiştirildi.

1918

1918’de şirket Nicola Romeo tarafından satın alındıktan sonra”ALFA” ifadesi “ALFA-ROMEO” ile değiştirildi. Yeni amblem, “ALFA-ROMEO MILANO” okunarak Romeo’nun eklenmesini yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

1925

1925 yılında, Alfa Romeo ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandı. Bu inanılmaz ve eşi görülmemiş zafer, Alfa Romeo’yu yarış dünyasının zirvesine fırlattı. Bu dönemde Alfa Romeo, yarış başarısını ve ilk Dünya Şampiyonasını temsil etmek için logosuna altın bir defne çelengi ekledi.

1946

Savaş sırasında, araçlara takılan amblemleri üreten makineler yok edildi, bu da amblemlerin tek renkli (kırmızı) bir versiyonunun oluşturulmasına yol açtı.

1950

İtalya Cumhuriyeti’nin ilanıyla Savoy hanedanı düğümlerinin yerini iki dalgalı çizgi aldı ve amblem bir kez daha orijinal renklerle yaratıldı. Bu süre zarfında defne çelengi Alfa Romeo ambleminde daha az belirgin hale getirildi.

1972

Alfa Romeo ambleminde önemli bir değişikliğe yol açan Pomigliano d’Arco Alfasud tesisi açıldı. MILANO kelimesinin ve dalgalı çizgilerin kaldırılmasıyla keskin ve geometrik bir Alfa Romeo sembolü doğdu.

1982

Defne çelengi çıkarıldı ve logonun çapı artırıldı. Amblemin resmi unsurları ve renkleri, Futura yazı tipinde yılanın ve ALFA ROMEO’nun yeniden kompozisyonunun basitleştirilmesi ile yeniden tasarlandı.

2015

Modern Alfa Romeo amblemi, şirketi zarif geometri ve orantı birliği ile geleceğe konumlandırırken şirketin geçmişini örneklendiriyor. Birleştirilmiş elemanlar ve renkler üreticinin kişiliğinin üstün durumunu vurgular. Bir zamanlar belediyenin haçını Visconti yılanından ayıran çizginin kaldırılması, geleneksel İtalyan geçmişine işaret ederken günümüz Alfa Romeo’yu vurgular. Arka plandaki piramidal doku marka karakterini işaret eder. 

Alfa Romeo amblemi bir asırdan fazla süre markayla birlikte değişti ve gelişti. En son yeniden tasarlanan Amblem, şirketin İtalyan mirasının en iyi parçalarını korurken, dünyaca tanınan lüks bir araç üreticisi olarak dönüşüm yeteneğini sergiledi.

“Gelecek harika bir tarihe sahip olanlara aittir” Alfa Romeo

Avatar
By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.