İlk Elektrikli Otomobiller

İlk Elektrikli Otomobiller

By-RAM
by By-RAM
24 Mart 2020 0

1832’de İskoç mucit Robert Anderson, şarj edilemeyen birincil hücreler tarafından desteklenen ilk ham elektrikli arabayı icat etti. San Francisco’da gördüğünüz demir yolu arabalarının ilk versiyonuna benzeyen küçük bir arabaydı.

Birkaç yıl sonra 1835’te Thomas Davenport, motor olarak küçük bir lokomotif kullanan ilk elektrikli aracı yarattı. Bu tür bir aracın, gerçek tekerlekleri ve onları kontrol etmenin bir yolu olduğu için raylara yapışmasına gerek yoktu.

Muhtemelen kendi güç kaynağına sahip ilk insan taşıyan elektrikli araç, Nisan 1881’de Fransız mucit Gustave Trouvé tarafından test edildi .

Gustave Trouvé’in üç tekerlikli bisikleti, ilk elektrikli araç ( Fotoğraf : Wikipedia )

1890 yılında Des Moines, Iowa’dan William Morrison, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk başarılı elektrikli otomobili üretti.

Morrison-MacDonald Electric 1892 ( Fotoğraf : Wikipedia )
First electric horseless carriage made by William Morrison in 1888
9 Kasım 1891 Fotoğraf Pearson, Des ( Fotoğraf : Wikipedia )

Morrison’un elektrikli arabası düz ve dengeli bir yolda saatte 23 km/s hızda seyredebiliyordu. Saatte maksimum 32 km / s hıza sahipti . 58 voltta 112 amper çıkış üreten yirmi dört akümülatör hücresi , sürücünün oturduğu ilk koltuğun altına yerleştirilmişti. Akülerin her 80 kilometrede yeniden şarj edilmesi gerekiyordu.

Baker Motorlu Taşıt Şirketi, 1899 yılında Cleveland’da elektrikli otomobil üretmeye başladı.  Baker, 1890’ların başında otomobil tasarımını denemeye başlamıştı. 1893’te Chicago’daki Dünya Kolombiya Fuarı’nda halka açık bir ortamda sergilenen ilk otomobil Electrobat Automobile idi. Baker Motorlu Taşıt Şirketi’nin en eski otomobillerinden biri, saatte yetmiş beş milden fazla hıza ulaşabilen bir yarışçıydı. Bu model aynı zamanda tarihte yolcu emniyet kemerine sahip ilk otomobil oldu.

İlk Baker aracı satış fiyatı 850 Dolar olan iki kişilik bir araçtı. Biri Thomas Edison’a ilk arabası olarak satıldı .

Model yelpazesi 1904’te iki araçla genişletildi, her ikisi de zırhlı ahşap çerçeveli iki koltuklu, merkezi olarak yerleştirilmiş elektrik motorları ve 12 hücreli piller vardı. 1906’da Baker 800 otomobili yaptı ve o zamanlar dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi oldu.

1913 Baker Elektrik Reklamı – Washington Post, 19 Ekim 1913
( Fotoğraf: Wikimedia Commons )
1903 Detroit Auto Show – Baker Electric Automobiles

1901’de Birçok yenilikçi, elektrikli otomobilin yüksek talebini not ederek teknolojiyi geliştirmenin yollarını araştırdı. Örneğin, Thomas Edison elektrikli araçların üstün ulaşım tarzı olduğunu düşündü ve daha iyi bir batarya üretmeye çalıştı. Edison nikel demir pili icat etti. Ancak, Edison pili pahalı ve çok ağırdı. 1909’da Edison, Elektrikli Otomobil endüstrisinde devrim yaratan birkaç yeni akümülatörü icat etti.

Lohner-Porsche Hibrit, ilk hibrit araç olarak Ferdinand Porsche tarafından Lohner-Werke firması için geliştirildi. İlk prototipler iki tekerlekten çekişli, iki adet ön teker göbeğine monteli motora sahip pille çalışan elektrikli araçlardı . Daha sonraki bir versiyon, her bir tekerleğe piller ve bir benzinli motor jeneratörü ile çalışan göbeğe monte edilmiş elektrik motorları kullanan bir seri hibritti .

1901 Lohner-Porsche “Mixte-Wagen” ( Fotoğraf : hemmings.com )

Detroit Electric, şirketinin ilk adı Anderson Elektrikli Araç Firması idi.  1884’ten beri araba üretiyordu. Şarj edilebilir bir kurşun asit batarya ile çalışan elektrikli otomobil üretimi 1907’de başladı. Şirket, 1907’den 1939’a kadar 13.000 elektrikli otomobil üretti. Şirket 1910’larda yılda yaklaşık 1000 ila 2000 otomobil satarak zirveye oturmuştu. 1920’de, Anderson şirketinin adı “Detroit Electric Car Company” olarak değiştirildi. Geliştirilmiş içten yanmalı motorlu otomobiller daha yaygın ve ucuz hale geldikçe, Elektrikli araç satışları 1920’lerde düştü.

1918 Detroit Electric car ( Fotoğraf : hemmings.com )

Edison ve Henry Ford 1914’e kadar düşük maliyetli bir elektrikli otomobil geliştirmeyi planladılar. Haberlere göre, hedef Edison-Ford’u 500 $ ‘a kadar düşük bir fiyata satmaktı. Ford , Ocak 1914’te New York Times’a verdiği demeçte, “Bir yıl içinde elektrikli otomobil üretimine başlayacağız” dedi . Elektrikli prototiplerin ilk çiftindeki koltuğun altındaki piller, tek bir şarjla 50 ila 100 mil arasında yol gidiyordu. Ford’un ayrıca 1915’te piyasaya sürülecek ilk Ford EV’yi üretmek için Detroit merkezli bir tesis kurduğu söylendi. Tarihçiler, Ford’un neden Edison-Ford otomobili için verdiği sözü asla yerine getirmediğinden emin değiller. Fakat, Ford-Edison projesinin kısmen akü sorunları yüzünden düştüğü tahmin ediliyor.

Fotoğraf: mtfca.com

Henney Kilowatt elektrikli otomobili, 1959 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtıldı. 1960 yılında saatte 60 mil azami hız ve 60 mil menzil ile geliştirilmiş bir model tanıtıldı. Henney Kilowatt elektrikli otomobilinden sadece 47 araba satıldı. Sadece birkaçı günümüze kadar gelebildi. Henney Kilowatt dünyanın ilk  seri üretim elektrikli otomobili olarak anılmıştır.

Fotoğraf: chuckstoyland.com

George Lippincott, Nic-L-Silver Battery Company’nin kurucusuydu. 1950’lerde araba aküsü yapıyordu. O sırada Güney Kaliforniya’da geliştirilen fiberglas gövdeli spor arabalardan esinlenerek, kendi akülü araçlar serisini inşa etmeyi düşündü. Lippincott nihayetinde günde 10 otomobil üretmeyi umuyordu ve pazar öncelikle enerji şirketleri ve posta otoriteleriydi.

1958’de şasiyi tasarlamak için Indy yarış arabası üreticisi Frank Kurtis dahil olmak üzere bir mühendis ve tasarımcı ekibini bir araya getirdi. Fiberglas spor otomobil üreticisi Vectress’i monte etmeye başladılar. İki kişilik gövde lamine fiberglastan yapılmıştır ve çıkarılabilir bir hardtopa sahiptir. Kova koltuklarının arkasında Nic-L-Silver tarafından üretilen 12 adet 4 voltluk seri kablolu pil vardı.  Otomobil, iki elektrik motoruna ve aracın nasıl kullanıldığına bağlı olarak 100 ila 150 mil arasında bir menzile sahipti. Azami hız 50 mil / saat olarak verilmiştir. Fiyat 2000 $ ‘ın biraz altında ve pil değiştirme maliyetinin yaklaşık 300 $ olduğu tahmin ediliyor.

Araba 1959’da Pomona Fuarı’nda tanıtıldı, ancak proje terk edilmeden önce Victress’te sadece bir prototip üretildi. Prototipi o zamandan beri hiç görülmedi.

Vectress 1959

1973 yılında tanıtılan, Enfield 8000 iki koltuklu bir elektrikli şehir otomobili idi. 1960’larda Yunan milyoneri Giannis Goulandris tarafından kurulan Enfield Automotive tarafından üretiliyordu. 6 kW elektrik motoru olan ve kurşun-asit akülerle çalışan otomobilin azami hızı 77 km / s ve yaklaşık 40 km menzile sahipti. Enfield 8000, alüminyum gövde panellerine sahip çelik boru şasi çerçevesi üzerine inşa edilmişti. Toplam 65 otomobil üretildi.

Enfield 8000 Fotoğraf : classiccars.brightwells.com

Scamp, küçük elektrikli şehir otomobili 1964 ve 1966 yılları arasında İskoç Havacılık tarafından tasarlandı. “Çiftlik arabası” olarak bilinen ve on saniyede 48 km / s hıza çıkan otomobilin toplam hızı 58 km / s ve menzili de 35 km idi. Test için 12 araba daha üretildi ve bunlardan ilki Şubat 1967’de İdeal Ev Fuarı’nda sergilendi . Proje , o sırada mevcut olan Lucas Industries pillerinin ekonomik olmayan pil ömrünü çözemediği için zorluklarla karşılaşmaya başladı . Otomobil tasarımındaki büyük zayıflıkların Motor Endüstrisi Araştırma Birliği test pistinde test edilerek ortaya konması, geleneksel bir otomobille aynı testlere tabi tutulduğundan, süspansiyon sonunda kırıldı ve otomobilin uygunsuz olduğu iddia edildi.

scamp electric car ( Fotoğraf : wikiwand.com )

Sir Clive Sinclair, İngiltere’deki bilgisayar devrimini yapan önemli kişilerden biridir. Ayrıca Sinclair C5 diye adlandırdığı aracıyla da bu devrimi otomotiv endüstrisinde devam ettirmek istedi. 10 Ocak 1985’te C5, gösterişli bir lansman etkinliğinde ortaya çıktı. Satış beklentileri, zayıf incelemeler ve tüketici ve otomobil kuruluşları tarafından ifade edilen güvenlik endişeleriyle doluydu. Aracın sınırlamaları – kısa menzil, saatte sadece 24 km / s maksimum hız, hızlı bir şekilde biten bir pil ve hava geçirmezlik eksikliği – çoğu insanın ihtiyacı için pratik değildi. Otomobil ve bisikletlere alternatif olarak pazarlandı, ancak her iki grup sahibine de çekici gelmedi.

Sinclair C5 1985

EV1, General Motors’un ürettiği ilk seri elektrikli otomobildir. EV1, 1996’da Amerikan otomobil üreticisi General Motors (GM) tarafından Amerika’da üretilen ve sadece Kaliforniya ile Arizona eyaletlerinde finansal kiralama (leasing) yoluyla Saturn bayileri tarafından piyasaya sürülüp satış sonrası hizmetleri verilen ilk bataryalı tümüyle elektrikli otomobildir. GM’in kurumsal tarihinde “General Motors” açık amblemini taşıyan ilk otomobildir. 1996’da piyasaya sürülen Gen I EV1 modelleri, 533 kg ağırlığında kurşun asitli piller kullandı ve 97 km menzili vardı. Sıfır Emisyonlu Araç yasası giderek zayıfladı. Sıfır Emisyonlu Araç yasasının yürürlükten kaldırılması 2003’e kadar hız kazandı ve otomobil üreticileri için batarya ile çalışan sıfır emisyonlu araçlar yerine yakıt pili (fuel cell) ile çalışan otomobil üretme alternatifi getirildi. Dolayısıyla, piyasadaki tüm EV1’ler toplatılarak araba mezarlıklarında imha edildi. GM, EV1’in o yıllarda ticari olarak uygun olmadığını ve şirketin otomobil için parça bulma konusunda sorunları olduğunu söyledi.

General Motors EV1 1996

Kaynaklar: wikipeda, insideevs.com, american-automobiles.com, hemmings.com, energy.gov, colocationamerica.com, pbs.org, edisontechcenter.org, mtfca.com, greencarreports.com

Avatar
By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.