Napier 45 HP “Gordon Bennett”

Napier 45 HP “Gordon Bennett”

By-RAM
by By-RAM
20 Mart 2020 0

Napier 45 HP “Gordon Bennett”

David Napier, 1808’de D. Napier & Son olarak bilinen bir şirket kurdu. Londra merkezli şirket, buharla çalışan matbaa gibi farklı makineler üretmeye başladı. 1847’de Napier’e oğlu James katıldı. 1867 yılında şirketin başına geçti ve madeni para üretme makineleri üretti. James zeki bir mühendis, ama zayıf bir satıcıydı. 

Oğlu Montague şirketi 1895’te miras aldı ve işi yeni bir yöne taşımaya karar verdi. Bath Road Club’da Dunlop Rubber’ın yöneticisi S.F Edge ile tanıştı. S.F Edge,Napier’i Panhard’ını geliştirmeye ikna etti. Napier, Edge’i etkileyen, kendi tasarımına 8 hp’lik dikey bir ikiz motor taktı.

Napier kendi arabasını yapmak için finansçı Harvey du Cross ile işbirliği yaptı. Bu, ona yarış araçları üretmeye başlaması için ilham verdi. Yarışlara katılabilmesi için, araçların 400-1000 kg arasında olmarı gerekiyordu. yarışlarda en kısa mesafe 550 km’ydi. İlk yarışmada ABD, Almanya, Fransa ve Belçika yarıştılar. 1902’de yapılan yarışı ise S.F. Edge tarafından kullanılan Napier kazandı. Napier ayrıca 1904’te Kanada Kayalıklarını geçen ilk otomobil olarak ün kazandı.

4 silindirli Napier’in krank kasası, blok ve kafaları tamamen alaşımlıydı. Motoru 7786 cc hacimindeydi ve gücü 45 hp olarak ölçülmüştü. fakat büyük olasılıkla 50 hp civarında güce sahipti.

Napier’de üç vitesli düz şanzıman, motordan ayrı olarak merkeze oturtulmuştu. üç hızlı vites değişimi, quadrant tipindeydi. Vites kolu modern otomobillerde olduğu gibi bir yol içinde gidip geleceğine, bir yay çizerek iş görüyordu. Vites kolunun yanında duran kol ise, arka frenleri kontrol ediyordu.

Napier, kampana fren sistemi icat edilmeden önce yapıldığından, Napier’in frenleri gerçek gerilme sistemi ile iş görüyordu. Kolun yanısıra, gerilme işlemi için bir de pedal uygun görülmüştü.
Napier’de, zırhlı ahşap şasi adı verilen bir şasi tipi kullanılmıştı.Süspansiyon bağlantıları ve sabit motor bağlantıları ise civatalıydı.

Tekerlekler Tel ya da metal jantlı tekerlekler ortaya çıkmadan önce, üreticilerin favorisi ahşap tekerleklerdi. Arka tekerleklere ön tekerleklere oranla daha fazla iş düştüğünden, onların daha fazla bölümleri bulunuyordu.

1903 Gordon Bennett Trophy, İrlanda’da yapılmıştı. Ev sahiplerine nazik davranmak amacıyla da, Napier yeşile boyanmıştı. O zamandan sonra yeşil, İngilizler’in milli yarış rengi oldu.

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.