Ferrari 365 GTB / 4 Daytona Shooting Brake

Ferrari 365 GTB / 4 Daytona Shooting Brake

By-RAM
by By-RAM
4 Şubat 2021 0

Ferrari 365 GTB 4 Daytona Shooting Brake

1967 yılında Ferrari, Daytona 24 Saat yarışını birinci, ikinci ve üçüncü sırada bitirdi. 1968 Paris Otomobil Fuarı’nda halk ve basın, Ferrari’nin yeni otomobilinin adını ‘Daytona’ olarak bekliyordu. Ancak Ferrari araca 365 GTB / 4 adını verdi.

1969’da 365 GTB / 4 üretime başladı. Ferrari bu modeli, giderek daha sıkı emisyon standartlarının ve katı güvenlikle ilgili düzenlemelerin, önceki nesil Ferrarileri satılamaz hale getirdiği en önemli pazar olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki değişen düzenlemelere uygun olarak üretti.

365 GTB / 4, Pininfarina tarafından tasarlanan, Scaglietti tarafından inşa edilmiş bir gövdeye sarıldı. Pininfarina’nın dönüm noktası olan tasarımı, öne yerleştirilmiş V12 ile birleşince, berlinettalar üst düzeye çıktı

Ferrari’nin Daytona tasarımını denemeyi seçenlerden biri de, üç kez Le Mans kazanan ve ABD’li Ferrari ithalatçısının oğlu Luigi Chinetti Jr.’dı. Luigi, başarılı bir sürücü değil, aynı zamanda yetenekli bir tasarımcıydı.

Luigi Chinetti, Jr. tarafından, Bob Gittelman için Gene Garfinkle tarafından detaylandırılmış bir düzen ile tasarlanan bu eşsiz Ferrari, İngiltere’deki Panther Westwinds tarafından inşa edildi.

Daytona’nın tarzıyla bütünleşen ve genişletilmiş tavan çizgisi ve dik eğimli arka aydınlatması ile ünlü Ferrari 250GT SWB Breadvan’ı hatırlatan bir otomobil olmuştu. Yan camlar, görünürlük için hafifçe tavana doğru kıvrılıyor ve devasa arka camın da yardımıyla eklenen kaportanın büyük bir kısmını gizleyen havadar bir his veriyor. Arka bölmeye erişim, martı kanadı tarzında açık ve üstten menteşeli yan camlardan sağlanmaktadır.

Chinetti’nin Shooting Brake modelinde, göstergeler direksiyon simidinin arkasındaki konumundan, gözlerini her zaman yolda tutmakla ilgilenenler için, ideal olmayan bir konum olan orta bölmeye taşındı. 365 GTB/4 shooting brake’i inşa etmek, zaman ve yoğun emek isteyen bir süreç oldu.

Otomobil, 1976’nın başlarında Gittleman’ın Florida’daki adresine teslim edildi. 1984’te tanınmış yarış takımı sahibi John Mecom’a satıldı, ardından 1988’de açık artırmada bir sonraki sahibi, William Kontes’e satıldı ve 1999’da şimdiki sahibine geçti. Sahibi, 2000 yılında Paleis Het Loo Concours’da, 2001 yılında Goodwood Hız Festivali’nde ve 2002’de Villa d’Este Concorso di Eleganza’da sergilenmiştir. Kilometre sayacında 4,500 milden daha az bir mesafe gösteren ve baştan sona mükemmel durumda olan bu türünün tek örneği özel bir Ferrari.

Motor: Su soğutmalı V12

Aktarma: 5 ileri manuel

En yüksek hız: 278 km/s

0-100 km/s hızlanma: 5,9 saniye

Güç: 352 beygir

Fotoğraflar:

www.hemmings.com

Teşekkürler

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.