Jet Çağı Sanat Eseri: 1953 Fiat 8V Supersonic

Jet Çağı Sanat Eseri: 1953 Fiat 8V Supersonic

By-RAM
by By-RAM
26 Ocak 2021 0

1953 Fiat 8V Supersonic

Giovanni Savonuzzi’nin tasarladığı bu Jet Çağı tasarımına sahip otomobil, ünlü Carrozzeria Ghia tarafından üretildi. Otomobil piyasaya çıktığında, otomobil basını tarafından “yılın en büyük sürprizi” olarak adlandırıldı. Bu süpersonik otomobilden 40 adet üretilmiş, ancak dünyada kalan araç sayısı sadece 15 adettir. Muhtemelen Fiat’ın şimdiye kadar yaptığı tek üstten supap V-8’in en güzel örneğidir.

1948’de, Fiat yönetimi Dante Giacosa’ya yeni planlanan altı yolculu sedanında kullanılmak üzere bir V-6 motoru geliştirmeye başlaması talimatını verdi. Amerikan tarzı bir touring sedan üretme girişimi hiçbir zaman başlangıç ​​aşamasının ötesine geçmedi, ancak Giacosa tarafından tasarlanan motor kısa süre sonra Fiat 8V’ye dönüştü.

Başlangıçta bir Alfa Romeo yarış otomobili için tasarlanan karoserde, kavisli bir burun, jet motorlarına benzemek üzere tasarlanmış, kuyruk kanatları ve arka lambalar bulunuyordu. Merkezinde 115 beygir güç üretebilen 2 litrelik bir V8 motor vardı. Dört vitesli bir manuel şanzımana bağlanan 8V, daha iyi bir sürüş için dört tekerlekli helezon yaylı bağımsız süspansiyona da sahipti.

Araba 1952 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Fiat 8V adını, üretildiği sırada Ford’un V8 terimi üzerinde telif hakkına sahip olduğu için almıştır. Supersonic, Ghia’nın en ufuk açıcı tasarımlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde, etkileyici 8V (Otto Vu) mekanik aksamı, muhteşem gövde tasarımı, nadirliği, son teknoloji mekanik özellikleri ve özel yapım güzelliği sayesinde koleksiyoncular arasında en çok arzu edilen koleksiyon İtalyan spor otomobillerinden biri haline gelmiştir.

Fotoğraflar:

www.bonhams.com

Teşekkürler

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.