Honda Logosunun Anlamı

Honda Logosunun Anlamı

By-RAM
by By-RAM
4 Mayıs 2021 0

Honda Logosunun Anlamı

1946 yılında Japon bir mühendis, mucit ve araba yarışçısı Soichiro Honda tarafından, Honda Teknik Araştırma Enstitüsü kuruldu. 1947’de ilk motosiklet motorunu üretti. Soichiro Honda ve Takeo Fujisawa, Eylül 1948’de Japonya, Hamamatsu’da Honda Motor Company’yi kurdu.

Honda Motor Company, özellikle motosikletlerde uzmanlaştı. Honda’nın şu anki sloganı “The Power of Dreams”, ilk orijinal tasarım ve mühendislik ürünü olan 1949 “Dream” D-tipi motosikletine bir saygı duruşu niteliğindedir.

Honda logosu, markanın rozeti olarak görünen büyük bir “H” harfidir. “H”, Soichiro Honda’nın soyadının ilk harfidir.

“H” harfi üstte daha geniş ve alt kısımda daha dardır. Sonuç olarak, bazıları bunu klasik bir koltuk şekline benzetip, rahatlık ve güvenlik anlamına geldiğini söylüyor. Bazıları da sanki kollarını gökyüzüne doğru kaldırılmış biri gibi görüyor. Bu uygun olabilir çünkü Honda’nın hayallerine ulaşma inancını yansıtıyor ve bu en iyi Honda’nın resmi sloganı olan “Düşlerin Gücü” ile ifade ediliyor.

Bugün Honda logosu, otomotiv pazarında en çok bilinen ve popüler araba logolarından biridir. Firma adı altında üretilen her aracın kalitesini, dayanıklılığını ve güvenini temsil eder.

1963 Honda T360

İlk Honda logosu 1963 Honda T360 mini kamyonunda kullanıldı. Mini kamyon, Honda’nın ilk üretim arabasıdır.

1961-1969 Honda Logosu

1969-1981 Honda Logosu

1981-2000 Honda Logosu

2000-Günümüz Honda Logosu

Kırmızı Honda Logosu

Honda Metin Logosu

Honda Motosiklet Logosu

Soichiro Honda için motosikletlerin ayrı bir yeri var, bu yüzden motosikletlerin ayrı logoya sahip olduğu düşünülüyor.

Soichiro Honda, logosunun temeli olarak Antik Yunan zafer tanrıçası Nike’nin (Victory) heykelinden esinlenmesiyle ortaya çıktı.

Honda Motosiklet Logo 1947 - 1948

İlk Honda Motosiklet rozeti 1957’de tanıtıldı ve sadece bir yıl kaldı. Mavi bir zemin üzerine el yazısıyla yazılmış pürüzsüz, kalın, beyaz bir “Honda Motor” yazısı vardı. Rozetin ana hatları altın rengi ve beyaz renkteydi ve sol tarafında stilize edilmiş, kanat benzeri, zarif bir öğe vardı.

Honda Motosiklet Logo 1948 - 1953

1948’de Honda Motor logosunu daha güvenli ve okunabilir hale getirdi. Mavi rozet daha geniş ve daha uzun hale geldi ve beyaz el yazısı harfleri, büyük harf sans-serif’e çevrildi. Rozetin altın çerçevesi, rozetin sağ kenarına yerleştirilmiş, altın renkli stilize geniş geometrik kanat üstüne sağa koşan altın bir insan figürü ile tamamlandı.

Honda Motosiklet Logo 1953 - 1968

1953’ten 1968’e kadar kullanılan rozette, iki metal kanat yukarı ve hafifçe yanlara doğru uzanmıştı. Bu versiyonda herhangi bir yazı veya başka bir renk ilavesi yoktu.

Honda Motosiklet Logo 1968

1968’de yeni Honda Motors rozeti, bir ovaldi ve içinde “HM” yazısı ve altında kalın çizgilerle “Honda” yazısı vardı. Oval çerçevenin sol kısmından çıkan ve sağa doğru yayılan devasa ama sofistike bir kanadı vardı.

Honda Motosiklet Logo 1968 - 1973

Birkaç ay sonra logo sadeleştirildi ve kırmızı oval dış hat kaldırılarak yerine siyah beyaz bir logo kondu. Rozetten silinen bir diğer şey ise kemerli “Honda” yazısıdır.

Honda Motosiklet Logo 1973 - 1985

Süslü kanat 1973’te yenilendi ve güçlendirildi. Konturları kalınlaştırıldı ve temizlendi. Renkleri altın rengi ve siyah olarak değiştirildi. Oval rozet kaldırıldı ve şimdi kanat aynı renkte devasa ve güçlü “Honda” yazısının üstüne yerleştirildi.

Honda Motosiklet Logo 1985 — 1988

Tüm öğelerin dış hatları 1985 yılında biraz yumuşatıldı. Honda Motors logosunun renkleri artık yazı için beyaz ve siyah ve kanat için beyaz, siyah, kırmızı ve maviden oluşuyordu.

Honda Motosiklet Logo 1988 - Bugün

1988’in tasarımı, ikonik Honda Motors logosunun stilini soyut ve çağdaş bir logoya dönüştürdü. Kanat, yuvarlak açılı kalın kırmızı çizgiler kullanılarak yeniden çizildi. Honda yazısı aynı yazı tipinde, ancak ana hatları yok.

Son olarak, hem araba hem de motosiklet logosunun her şeyi kırmızı renkte. Mütevazı, şık ve tanınabilir görünüyor.

Avatar
By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.