McLaren Elva

McLaren Elva

By-RAM
by By-RAM
17 Nisan 2020 0

McLaren Elva

“McLaren, müşterilerimizin olağanüstü ve benzersiz sürüş deneyimleri için süper otomobil ve hiper otomobil gelişiminin sınırlarını zorlamaya devam ediyor ve McLaren Elva bu öncü ruhu özetliyor” Mike Flewitt CEO McLaren Automotive

2020 McLaren Elva, 1960’larda Bruce McLaren tarafından tasarlanan üstü açık yarış otomobillerinden esinlenen sınırlı üretim modelidir. Aynı zamanda şirketin seçkin Ultimate Serisine katılan en son üyedir. McLaren tarafından üretilen en hafif spor otomobil olduğu iddia ediliyor. McLaren Elva, tamamen karbon fiber panellerden yapılmış bir gövdeye sahip, tabi bazı ağırlık tasarrufu önlemlerinin alındığı oldukça açık, örneğin tavanı ve ön camı olmaması, ayrıca kapılarında olabildiğince küçük olmasıdır.

Devrilme kazalarına karşı koruma için, standart olarak devreye sokulabilir bir devrilme koruma sistemi dahil edilmiştir. Opsiyonel ses sisteminde olumsuz hava koşullarına karşı koruma için deniz sınıfı hoparlörler bulunmaktadır. İç kısımda, otomobilin işlevlerinin çoğunu kontrol etmek için dokunmatik bir ekrana sahiptir.

McLaren Hava Aktif Yönetim Sistemi (AAMS), hava akışını otomobilin ön tarafına yerleştirilen hareketli bir karbon saptırıcı sayesinde havayı yukarı ve yolcu kabininin üstünden arkaya yönlendiriyor.  McLaren’in “sakin kabarcık” dediği şey ortaya çıkıyor. McLaren’e göre bu sistem o kadar etkili ki, bir kaskın veya isteğe bağlı ön camın tamamen gereksiz olduğunu söylüyor.

Elva ayrıca bir hava freni olarak da hareket eden ve frenlerle frenleme kuvvet yükünü gören aktif bir arka spoylere sahiptir.

Elva’da 815 beygir güç üreten, çift turbo şarjlı 4.0 litrelik bir V8 motor bulunuyor. Motor, arka tekerleklere güç veren 7 vitesli çift kavramalı otomatik şanzımana bağlanmıştır. Otomobil bu sayede 0-100 km/sa hıza 3 saniyenin biraz altında, 0-200 km/sa hıza ise 6.7 saniyede ulaşıyor.

McLaren CEO’su Mike Flewitt, üretimin 249 adet ile sınırlı olacağını duyurmuştur.

McLaren Elva’nın fiyatı 1.7 milyon dolar.

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.