Süper Otomobil: Lamborghini Miura

Süper Otomobil: Lamborghini Miura

By-RAM
by By-RAM
9 Aralık 2020 0

Lamborghini Miura, bir otomobilin neler yapabileceğini yeniden tanımladı ve bildiğimiz modern süper otomobil modelini yarattı. Bu kesinlikle Lamborghini’nin en önemli otomobili ve şimdiye kadar yapılmış en önemli süper otomobil olarak bile kabul edilebilir.

Lamborghini’nin Miura’sı piyasaya sürüldüğünde çok önemliydi. Sadece gelecekten bir şey gibi görünmüyordu, aynı zamanda dünyanın ilk iki koltuklu, orta motorlu üretim spor otomobili olarak kabul edildi ve lansmanda en hızlı üretim otomobili oldu. Miura, şimdiye kadar üretilen en efsanevi otomobillerden bazılarına ilham verdi.

Miura hikayesi aslında, Lamborghini’nin tasarımcılarının ve mühendislerinin gözünde parıldamadan çok önce başlıyor. Lamborghini’nin kendisi, Ferrari’ye olan inadından doğdu. Ferruccio Lamborghini, Enzo Ferrari’nin spor arabalarından birini eleştirmeye cüret ederek Lamborghini’yi arabalar hakkında hiçbir şey bilmeyen bir traktör üreticisi olarak görmezden gelmesine yol açtı. Bunun üzerine Lamborghini, kendi Grand Tourer ( GT ) otomobillerini yaparak dünyayı şaşkına çevirdi. İlk üretim otomobili 350 GT ile beraber Lamborghini otomobil şirketini kurdu.

Lamborghini, yaptığı kaliteli otomobiller ile tanınmaya başladı fakat bir Ferrari kadar kaliteli ve iyi olmamışlardı. Bu nedenle, Lamborghini yürüyen aksamı ve aksları da kendi üretmeye karar verdi. Lamborghini’nin en iyi üç genç mühendisi Gian Paolo Dallara, Paolo Stanzani ve Bob Wallace, kendi zamanlarında öyle bir araba geliştirdiler ki, 1965 yılında dünyanın o güne kadar gördüğü en lüks spor otomobili ürettiler: Miura P 400.

Mühendisler, pistte kazanabilecek ve meraklıları tarafından yolda sürülebilecek, yarış soyuna sahip bir yol arabası tasarladılar.

Otomobil , önceki Lamborghini modellerinden farklı olarak enine monte edilmiş bir orta motor düzenine sahipti . V12, aynı zamanda şanzıman ve diferansiyel ile etkili bir şekilde birleştirildiği için sıra dışı bir durumdu ve sıkıca sarılmış tasarımdaki alan eksikliğini yansıtıyordu. Dönen şasi, 1965 yılında Torino Salonunda sergilendi. Şasinin üstünden geçecek bir gövde olmamasına rağmen, etkilenen ziyaretçiler otomobil için sipariş verdi.

Prototip P400’ün tasarımı Bertone’un eseriydi ve 1966’da Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkmadan birkaç gün önce tamamlandı. Mühendislerden hiçbiri, motorun bölmesine sığıp sığmadığını kontrol edecek zaman bulamamıştı. Otomobili göstermeye kararlıydılar, motor bölmesini çakıl, demir veya kurşun gibi ağır malzemeler ile  doldurmaya ve fuar boyunca kaputu kilitli tutmaya karar verdiler. Fuar sırasında elektrik santralini görmek isteyen gazetecileri geri çevirmek zorunda kaldılar. Bu duruma rağmen, gösterinin en önemli noktası P400’dü. Cenevre’de P400 konseptine yönelik olumlu karşılama, Bertone’un tasarımcısı Marcello Gandini’nin itibarını artırmıştı.

Fuarda P400 konseptine yönelik olumlu karşılama, otomobilin üretime geçtiği anlamına geliyordu. Lamborghini, otomobile, şirketin yeni rozetinde de bulunan ünlü İspanyol dövüş boğasının adını “Miura” koydu. Ferruccio Lamborghini, Don Eduardo Miura’nın Sevilla çiftliğini ziyaret ettiğinden beri, İspanyol dövüş boğalarına hayran kaldı. Miura adı ünlü İspanyol dövüş boğası  yetiştiricisinden gelmektedir.

1966 – P400

Miura’nın en eski modeli P400 ( P burada italyanca posteriore yani arkadan anlamında ). Lamborghini, Bizzarrini tarafından tasarlanan 3929cc V12 motorunu 400GT’den P400’e taşıdı. Motor enine monte edildi. Güç, artan sıkıştırma oranı ve karbüratörlerin konumu sayesinde 320hp’den etkileyici bir 350hp’ye çıkarıldı. Miura’nın en yüksek hızı test edildiğinde, 273 km/sa civarında olduğu bulundu ve bu da onu o zamanlar dünyanın en hızlı arabası haline getirdi. 1966-1969 yılları arasında toplam 275 P400 modeli üretilmiştir.

1968 – P400 S 

Miura S olarak da bilinen P400S, Kasım 1968’de Turin Motor Show’da tanıtımı yapıldı. Ayrıntı farklılıkları arasında elektrikli camlar, farlar etrafındaki parlak krom kaplama, yeni basmalı anahtarlara sahip konsol, 2 mm daha büyük motor emme manifoldları, farklı eksantrik mili profilleri ve çentikli bagaj uç panelleri vardı. Yanma odaları yeniden şekillendirildi, daha şişman manifoldlardaki daha büyük karbüratörler beygir gücünü 370’e yükseltti. 

1968 – Miura Roadster

Marcello Gandini ve Bertone, 1968’de Cenevre Fuarı için var olan tek Roadster’ı inşa etti. Roadster, daha büyük hava girişlerine, daha düşük bir devrilme çemberine ve daha büyük bir spoylere sahipti. Roadster’da yer alan diğer modifikasyonlar, aracın çatı tarafından emilen ek yüklerle başa çıkmasına yardımcı olmak için farklı arka lambalar ve daha güçlü bir kutu bölümü yapısı içeriyordu.  

1970 – P400 Jota 

Ferruccio  Lamborghini, Miura ile yarışmayı asla düşünmese de, geliştirme pilotu Bob Wallace’ın başka planları vardı. 1970 yılında, Bob Wallace Miura Jota’yı FIA’nın Ek J yarış yönetmeliklerine uyacak şekilde yarattı. P400 Jota, bir test aracı olarak tasarlandı ve standart şasi ve motorda kapsamlı modifikasyonlara sahipti. Ek değişiklikler arasında hafif alaşımlı parçalar vardı ve pencere camı plastikle değiştirildi. Genel olarak, P400 Jota’nın ağırlığı 360 kg azaldı. Motor, yaklaşık 9.000 rpm’de 440 hp üretecek şekilde modifiye edildi. Ne yazık ki, bu modelden sadece bir otomobil yapıldı ve 1971’de Brescia’da açılmamış bir çevre yolunda düştü ve yandı. 

1971 – P400 SV

Miura P400 SV, 4 litrelik, 385 hp V12 motorla donatıldı ve saatte 280 km/s üzerinde hıza ulaştı. Bu modelde, şanzıman yağı ve motor yağı ayrıldı. SV, yeni arka süspansiyonu, farların etrafında “kirpiklerin” bulunmaması , yeni 230 mm genişliğindeki arka tekerlekleri, daha geniş arka çamurlukları ve farklı arka lambalar  ile önceki modellerinden ayırt edilebilir. Toplam 150 SV üretildi. Miura SV, o dönemde dünyanın en hızlı üretim otomobili idi ve Countach piyasaya sürülene kadar en hızlısı kalacaktı.

1972 – P400 SV/J

Miura’nın üretimi devam ederken P400SV / J’nin yedi örneği Lamborghini tarafından yapıldı. 1980’lerin ortalarında Lamborghini fabrikasında kullanılmayan Miura P400S şasisinden Sekizinci bir araba üretildi. Fabrika tarafından dahili olarak ‘Miura Privata’ olarak bilinen proje daha sonra potansiyel müşteriler için Jota olarak adlandırıldı. Maalesef orijinal Jota kazada kayboldu, ancak fabrika birkaç yol arabasına bazı Jota modifikasyonları taktı ve bunlar SVJ olarak bilinmeye başladı.

P400 SVJ Spider

Miura’nın bu tek seferlik örneği, 1981 Cenevre Otomobil Fuarı’nda diğer yeni Lamborghini modelleriyle sergilendi, ancak hiçbir zaman fabrikada bir model olarak yetkilendirilmedi. İnci beyazı renginde olan SVJ Spider, geniş tekerleklerle ve markanın canlanışını yansıtan bir arka kanatla donatılmış olan bu araç, aslında İsviçre Lamborghini ithalatçısı adına yapılmış tek seferlik bir gösteri arabasıydı.

1971 Lamborghini Miura P400 SV

1967 Lamborghini Miura P400

1968 Lamborghini Miura P400 S

1968 Lamborghini Miura P400 Roadster

Lamborghini Miura P400 SVJ

1970 Lamborghini Miura P400 Jota

Lamborghini Miura P400 SVJ Spider

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.