1967 Chevrolet Camaro Z28

1967 Chevrolet Camaro Z28

By-RAM
by By-RAM
7 Aralık 2020 0

Mustang’in nisan 1964’te piyasaya sürülmesi ve inanılmaz başarısı, bütün Amerikan otomobil üreticilerini hazırlıksız yakalamıştı. Chevrolet’nin Mustang ile rekabet edebilmek için tasarladığı bu model Camaro Z28 idi.

Camaro ilk olarak 12 Eylül 1966’da Detroit’te ve daha sonra 19 Eylül 1966’da Los Angeles’ta bir basın tanıtımında gösterildi. Yeni modelin kamuya tanıtımı 26 Eylül 1966’da yapıldı.

Aynı zamanda General Motors, Mustang ile Amerika Spor Araba Kulübü (SCCA) tarafından yakın zamanda oluşturulan Trans Am serisinde onunla rekabet etmek istedi.

SCCA’nın kuralları vardı ve bu kategoriye uyan hiçbir GM motoru yoktu. Ya çok büyüklerdi (305 inç küpten fazla) ya da rekabet edemeyecek kadar güçsüz (6 silindirli).

Chevrolet, tüketicilere caddede yasal yarışa hazır bir performans otomobili sunmak istedi. İlk GM motorlarının güzelliği, güçlerini artırmak için parçaları değiştirebilmeleriydi ve Chevrolet mühendisi Vince Piggins tam da bunu yaptı.

Chevrolet, müşterilerine çok geniş bir ekstra donanım olanağı sunuyordu. Otomobilde 41 standart donanım parçası dışında, müşterilerin zevkine ve parasına göre 81 adet ekstra takılabiliyordu. O dönemde, bir seri üretim otomobilin Camaro kadar varyasyonu olmamıştı.

Otomobilin tasarımında ilk kez Mustang tarafından kullanılan küçük tavan, geniş en, dik açıyla inen ön panjur, uzun ön kısım ve kısa arka kaput dizaynı kullanıldı.

İlk model isteğe bağlı olarak 140 ya da 155 beygir sıralı altı silindirli motor seçenekleriyle üretildi. Ayrıca motor hacimleri 5,36 ve 5,75 litre olan iki adet V8 motorlu versiyonuda vardı. 1967-1969 yılları arasında Chevrolet, yalnızca motor seçenekleri listesini değil, aynı zamanda tüm otomobil için mevcut performans seçeneklerini de geliştirmeye devam etti.

Kaput ve bagajda çift şerit, geniş kırmızı şerit lastikler, “Ralli” jantlar ve yükseltilmiş bir süspansiyon dahil edildi. Otomobilin kalbi, 290 beygir gücünde özel yüksek sarımlı 302 kübik inçlik bir V8 idi. Chevrolet, Camaro üretiminin ilk yılında sadece 602 Z28 Coupe üretti.

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.