Yeni McLaren Artura

Yeni McLaren Artura

By-RAM
by By-RAM
20 Şubat 2021 0

McLaren Artura

Yeni Artura, McLaren’in ilk seri üretim Yüksek Performanslı Hibrit süper otomobili. Yeni model, MCLA (McLaren Carbon Lightweight Architecture) adı verilen ve McLaren’in daha güçlü, daha güvenli ve daha hafif olduğunu söylediği tamamen yeni bir platform da dahil olmak üzere bir dizi yeni teknolojiyle birlikte geliyor.

Artura’da, 577 beygir güç üreten yeni bir 3.0 litrelik çift turbolu V6 motor var. “E-Motor” adını verdiği elektrikli ünitesi, 7,4 kWh pil ile çalışıyor ve aracın 30 km kadar tek başına elektrik gücüyle gitmesini sağlıyor. İki motor birleşince 680 beygir güç üretiyor.

Otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını 8.3 saniyede ve 0-300 km/s hızlanmasını da 21.5 saniyede tamamlıyor. Artura, 330 km/s azami hıza sahip.

Artura’nın kuru ağırlığı 1,395 kg. Araçtaki elektrik teknolojisi göz önüne alındığında, sınıfının süper hafif otomobilidir. Yeni model, beş yıl araç garantisi, altı yıl pil garantisi ve 10 yıl gövde garantisi ile destekleniyor.

Tam bir plug-in hibrit (PHEV) olan Artura, 2,5 saatte yüzde 80’e kadar şarj edilebilir. Piller ayrıca içten yanmalı motordan güç çekebilir.

McLaren, bu modelde ilk kez, doğrudan araç şanzımanına entegre edilen elektronik olarak kontrol edilen bir diferansiyeli (e-diff) kullandı. Bu diferansiyel, virajlarda çekiş gücünü artırmak için bağımsız olarak arka tekerlekleri kilitleyip açtığı için çevikliği artırmaktadır.

Daha kolay kullanım ve daha keyifli bir sürüş için uyarlanabilir hız sabitleyici, şeritten ayrılma uyarıları, otomatik uzun far asistanı, yol işareti tanıma ve Apple CarPlay gibi donanımları ile geliyor.

Artura ayrıca, sürücünün araca doğru ilerlediğini algılayan ve sistemleri önceden çalıştıran bir Bluetooth düşük enerji anahtarı ile birlikte geliyor.

Otomobil İngiltere’de 185,500 sterlin, Amerika’da 225.000 dolar satış fiyatına sahip olacak.

Fotoğraflar ve Bilgi:

cars.mclaren.press

Teşekkürler

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.