Gordon Murray Automotive T.50s Niki Lauda

Gordon Murray Automotive T.50s Niki Lauda

By-RAM
by By-RAM
24 Şubat 2021 0

Gordon Murray Automotive T.50s Niki Lauda

Gordon Murray Automotive, pist odaklı süper otomobili T.50s Niki Lauda’yı tanıttı.

Formula 1 tasarım efsanesi Gordon Murray, otomobile 2019’da vefat eden ve üç kez Formula 1 dünya şampiyonu olan Niki Lauda’nın adını verdi.

T.50s otomobilin yolda giden versiyonuna paralel olarak geliştirildi ve Gordon Murray Automotive’e göre “en üst düzeyde yol sürüş deneyimi sunmak için tasarlandı”

Otomobilde, Gordon Murray’in tasarladığı ve Lauda’nın 1978 İsveç GP’sinde galibiyet aldığı Brabham BT46B aracında kullanılan aktif fan sisteminin daha gelişmiş hali kullanıldı.

Üretim sadece 25 araç ile sınırlı olacak. 25 aracın her birine, Gordon Murray tasarımlı Brabham veya McLaren tarafından kazanılan F1 galibiyetlerini anmak için plakalar taşıyacak.

İlk otomobilde, Carlos Reutemann’ın Brabham-Cosworth BT44 ile Güney Afrika Grand Prix’sinde galip geldiği ilk Grand Prix zaferine saygı göstermek için, ‘Kyalami 1974’ yazan bir şasi plakası bulunacak.

Gordon Murray, “Her araç, adını aldığı grand prix zaferiyle sonsuza kadar bağlantılı olarak kendi bireysel hikâyesini taşıyacak” dedi.

İç kısma gereksiz dikkat dağılmalarını önlemek için, sürücünün ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri görmek için tek bir dijital ekran, dikdörtgen bir karbon fiber direksiyon simidi, ikincil kontroller için dikey bir pano yerleştirilmiştir.

T.50s’nin Cosworth tarafından tasarlanan 3.9 litrelik V12 motoru, 725 beygir güç üretiyor. Motorla eşleştirilmiş altı ileri Xtrac şanzımana sahip aracın ağırlığı 852 kg.

T.50s Niki Lauda için hızlanma süreleri açıklanmadı, ancak süper otomobilin saatte 320- 340 km/s hıza ulaşması bekleniyor.

Otomobilin fiyatı 3,1 milyon sterlin. T.50s pist versiyonu üretimine, Ocak 2023’te 100 adet T.50 süper yol otomobili tamamlandıktan sonra başlanacak.

Bilgi ve Fotoğraflar:

https://gordonmurrayautomotive.com/

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.