ATS (Automobili Turismo e Sport) 2500 GT – GTS

ATS (Automobili Turismo e Sport) 2500 GT – GTS

By-RAM
by By-RAM
1 Mart 2021 0

ATS (Automobili Turismo e Sport) 2500 GT – GTS

ATS (Automobili Turismo e Sport), İtalyan yol ve yarış otomobili üretici. 1961 yılında Enzo Ferrari, karısının işlere karışmasını şikayet eden, mühendisler Carlo Chiti ve Giotto Bizzarrini de dahil olmak üzere altı çalışanı kovdu.

Altı eski Ferrari çalışanı, kendi Formula 1 ve GT otomobillerini tasarlamak ve inşa etmek için kendi şirketleri ATS’yi kurdular.

1963 Cenevre Fuarı’nda görücüye çıkan 2500 GT, çok sağlam ve gelişmiş uzay çerçevesi şasisi, yol tutuşu ve yüksek hız performansı ile büyük beğeni toplamayı başardı.

ATS 2500 GTS

ATS 2500 GT, kokpitin arkasına monte edilmiş 220 beygir gücündeki alüminyum üstten egzantrikli 2.5 litrelik V8 motor ve beş vitesli bir yarış şanzımanına sahipti.

2500 GT, ilk İtalyan orta motorlu spor otomobildi.

Sofistike bir tüp çerçeve tasarıma, dört tekerlekten bağımsız süspansiyona, disk frenler ve kremayer-pinyonlu direksiyona sahip bir otomobildi.

2500 GT en yüksek 242 km/s hıza sahipti. Ayrıca, ayarlanmış bir motora ve alaşımlı bir gövdeye sahip GTS versiyonu mevcuttu.

ATS 2500 GTS

Ne yazık ki, yatırımcılar finansal desteği geri çekti ve proje çöktü. Fabrika tarafından sadece birkaç araba tamamlandı.

ATS’nin çöküşünden sonra, Bizzarrini, Bizzarrini olarak kendi arabalarını inşa etmeden önce Lamborghini’ye gitti. Chiti, eski Ferrari Mühendisi Lodovico Chizzola ile birlikte Autodelta’yı kurdu.

2017 yılında, Daniele Maritan ve Emanuele Bomboi ATS’yi yeniden canlandırdı. Hem üretim hem de tasarım konusunda bilgili, zarif, yüksek performanslı, orta motorlu, iki koltuklu bir coupe’nin temel ATS tarifini aldılar ve 21. yüzyıla uyarladılar.

McLaren’in yeni modellerinde görüldüğü gibi McLaren’in 3.8 litrelik ikiz turbo şarjlı V8 motorunu kullanan GT’Yİ tanıttılar.

ATS’nin Torino eteklerindeki yeni atölyesinde üretime başlandı. Şirket, alıcılara tamamen ısmarlama modeller sunmayı taahhüt ediyor.

ATS 2500 GTS

ATS GT

ATS 2500 GTS

ATS GT

Fotoğraflar:

www.kidston.com/

www.tomclaeren.com

Teşekkürler

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.