1960 Plymouth XNR Concept Car

1960 Plymouth XNR Concept Car

By-RAM
by By-RAM
12 Ocak 2021 0

1960 Plymouth XNR Concept Car

Plymouth XNR, 1960’larda üretilen ve sergilenen bir konsept otomobildi. Chrysler ve Plymouth tarafından geliştirilen ve Virgil Exner tarafından tasarlanan XNR konsept otomobilin üretilmesi için, İtalyan Carrozzeria Ghia görevlendirdi.

Plymouth Valiant şasisinin modifiye edilmiş bir versiyonu üzerine inşa edilmiş tam teşekküllü bir spor roadster olan XNR, asimetrik dış tasarımı ve uçaklardan ilham alan ipuçları sayesinde benzersiz bir görünüme sahipti. Konsept model iki kişiyi barındırabilirken, temelde tek kişilik bir araçtı.

XNR’nin iç kısmı oldukça basit ve dönemin üretim otomobilleriyle uyumluydu. Ancak, Exner birkaç benzersiz özellik ekledi. Örneğin gösterge paneli, Exner’ın fotoğrafa olan ilgisinden esinlenen bir özellik olan kamera optiğini taklit eden ayrı, ters çevrilmiş lenslere sahipti.

Her iki koltuk, torpido gözü ve kapı panellerindeki fermuarlı cepler siyah deri ile kaplanmıştı. Hafif telli ahşap çerçeveli direksiyon simidi ve spor pedallar iç kısmı tamamlıyordu. Exner, ayrıca koltukların arkasına bagaj için saklama alanı eklemişti.

XNR, başlangıçta Asymmetrica olarak adlandırıldı. Daha sonra Chrysler’in Ford Motor Company’nin Falcon adını almasına izin vermesinden sonra, tasarım şefi Virgil Exner’ın adından türetildi.

XNR, Chevrolet Corvette ve Ford Falcon için olası bir rakip olarak tasarlandı, ancak gösteri arabası asla üretime geçmedi. Ne yazık ki, Chrysler Corporation, XNR konseptinin çok radikal ve inşa edilemeyecek kadar pahalı olduğuna karar verdi. Exner, 1961’de Chrysler’den ayrıldığında, modelin seri üretilme şansı kalmamıştı.

XNR modeli, 1960’ların çarpıcı bir konsept otomobiliydi ve birçok kişi onun harika tasarımına hayran kalmıştı. Plymouth XNR, gösteri turlarını tamamladıktan sonra, imha edilme ihtimalini ortadan kaldırmak için İtalyan firması Ghia’ya geri gönderildi. Virgil Exner arabayı satın almak istedi, ancak daha sonra “ABD’de kalsaydı, imha edilmesi gerekirdi” yorumunu yaptı.

Ghia, otomobili İsviçreli bir iş adamına sattı. Daha sonra, aynı zamanda bir araba koleksiyoncusu olan İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’ye satıldı. 1980’lerde yerel araba koleksiyoncusu Karim Edde XNR’yi keşfetti ve satın aldı . 18 Ağustos 2012’de 1960 Plymouth XNR konsept otomobil, RM Sotheby’s müzayedelerinde 935.000 dolara satıldı.

Plymouth XNR:

  •  2.8 Litrelik altı Silindirli motor
  •  250 Beygir Gücü
  •  En Yüksek Hız 245 km/s
  •  Kampana Frenler
  •  Üç Vitesli Manuel Şanzıman

Fotoğraflar:

www.favcars.com

Teşekkürler

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.