De Tomaso Mangusta 1967-1971

De Tomaso Mangusta 1967-1971

By-RAM
by By-RAM
14 Nisan 2021 0

De Tomaso Mangusta 1967-1971

Mangusta, De Tomaso tarafından üretilen, ikinci seri üretim yol otomobiliydi. De Tomaso Automobili, 1959’da Arjantin doğumlu Alejandro De Tomaso tarafından kurulan, bir İtalyan otomobil üretim şirketidir.

De Tomaso, ilk seri üretim spor otomobili Vallelunga’nın çıkışının ardından daha yüksek hacimlerde yol arabaları üretmek için hazırdı. Vallelunga’da ortaya monte edilmiş 1.5 litrelik dört silindirli Ford “Kent” motoru kullanılmıştı.

Alejandro, bu araba sayesinde, Ford Motor Company ve ünlü İtalyan stilist Giorgetto Giugiaro ile kalıcı ilişki kurdu. Aynı zamanda De Tomaso, Carroll Shelby tarafından başlatılan “P70” yarış arabası projesini üstlendi.

Carroll Shelby’nin Ford GT40’ın geliştirme ekibine katılması ve P70 programından ayrılmasının ardından, Alejandro kendini dünyaya ve özellikle de Shelby’ye kanıtlama konusunda daha da kararlı hale geldi.

O zamanlar Ghia için çalışan efsanevi tasarımcı Giorgetto Giugiaro’ya döndü. De Tomaso, P70 projesi adı altında geliştirilmekte olan otomobilin tasarımını tamamlamak için Carrozzeria Ghia ile anlaştı. Tamamlanan tek araba, 1965 Torino Otomobil Fuarı’nda Ghia De Tomaso Sport 5000 olarak sergilendi.

Giugiaro, başlangıçta Iso için hazırlanmış bir tasarıma sahipti, ancak orta motor konfigürasyonu aramadıkları için tasarımı kullanmamaya karar verdiler. DeTomaso bu fırsatı değerlendirdi ve Guigiaro’nun tasarımını, P70 / Ghia De Tomaso Sport 5000 gösteri arabasının şasisine yerleştirdi.

Böylece, Giorgetto Giugiaro tarafından Ghia’da tasarlanan Mangusta’nın temeli atılmış oldu. Mangusta, 1967’de üretime girdi.

Mangusta, agresif ve şık köpek balığı burunlu fastback tasarıma, ince C sütunu çıtalara ve örgü panelle birleştirilmiş ince D şekilli arka lambalara sahipti. Bu tasarımın en inanılmaz kısmı, arabanın arka bölümünün, arka camı ikiye bölen merkezden menteşeli, martı kanadı tarzında yukarı doğru açılmasıydı.

İç kısım, esnek deri koltuklar, kremayer ve pinyonlu direksiyon, klima ve elektrikli camlar gibi lüks bir grand touring otomobili ruhuyla tasarlandı.

Toplam 401 otomobil üretildi. 150’si Avrupa’ya gönderildi ve geri kalanı Amerika pazarında satıldı. Avrupa versiyonu, 5 vitesli ortaya monte edilmiş 306 beygir gücünde, Ford 289 V8 motor ile donatılmıştı; Amerika versiyonunda 230 beygir gücünde, Ford 302 V8 motor kullanıldı. Daha sonra Avrupa versiyonunda da Ford 302 motoru kullanılmıştır.

Mangusta, Campagnolo tarafından üretilen tamamen bağımsız süspansiyona, dört tekerlekten güç destekli disk frenlere sahipti. Otomobilin en yüksek hızı 250 km / saat’dir.

Otomobilin adı Mangusta, çabukluğu ve zehirli yılanlarla, özellikle kobralarla savaşma ve öldürme yeteneği ile bilinen bir hayvan olan firavun faresi anlamına gelmektedir.

Mangusta isminin kökeni de Carroll Shelby ile De Tomaso arasındaki P70’e dayanıyordu, çünkü Shelby programdan ayrıldıktan sonra, Alejandro oldukça üzgündü ve Carroll’a kimin “patron” olduğunu göstermeye kararlıydı. Mangusta ismi sorulduğunda, Alejandro sık sık Mangusta’nın (İtalyanca Mongoose ) bir Kobra yılanını yenen tek hayvan olduğunu söylerdi (Shelby’nin ‘Kral Kobraları’na atıfta bulunarak).

Avatar
By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.