Kleinschnittger F 125

Kleinschnittger F 125

By-RAM
by By-RAM
30 Nisan 2021 0

Kleinschnittger F 125

Mikro otomobiller 1950’lerde ortaya çıktı. II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Almanlar, bir motosikletten daha pratik olabilecek, yakıtta verimlilik sunan, ucuz bir ulaşım şekline ihtiyaç duyuyordu.  Mikro otomobiller, Alman sürücülere tam olarak ihtiyaç duydukları verimli ulaşım türünü getirmişti.

Kleinschnittger F 125 de şimdiye kadar yapılmış en küçük ve en hafif mikro arabalardan biridir. Mühendis Paul Kleinschnittger, 1939’da mümkün olan en ucuz, sürülebilir bir otomobil geliştirmeye başladı ve eski uçak parçalarından oluşan bir şasi üretti. İlk prototip 1940’ların sonunda tamamlandı. Çamurluklar bir motosikletten ve pleksiglas ön cam eski bir askeri uçaktan alınmıştı. Prototipin arka kısmında 98 cc DKW motor kullanıldı.

Mikro otomobil birçok güvenlik eksikliğine rağmen trafiğe çıkış izni aldı ve haber kısa sürede gazetelere ulaştı.

Arnsberg yakınlarındaki küçük bir fabrikanın inşasını ve üretime hazır bir duruma getirmek için otomobilin geliştirilmesini finanse etmeyi kabul eden Hamburglu işadamı Walter Lembke ile Kleinschnittger anlaşma yaptı.

Arnsberg’de Kleinschnittger GmbH şirketi kuruldu ve kısa bir süre sonra yaklaşık 50 çalışanı ile 10.000 m2’lik bir arsa üzerinde otomobil üretimi başladı.

Kleinschnittger, birkaç ay içinde neredeyse tamamen yeni bir araç olan Kleinschnittger F 125’i tasarladı.

Zekice tasarlanan çok borulu şaside, kolayca değiştirilebilen lastik bant süspansiyonu kullandı. Pedallı arabayı andıran hafif alüminyum gövde ile kaplandı ve fabrikada kaynak ekipmanı olmadığı için perçinlerle monte edilmiştir.

Karoser, kauçuk çekiçlerle ahşap çerçevelerin üzerine elle dövüldü. Bileşik kavisli ön çamurluk bölümleri, araba başına iki çamurluk veren, yarıya kesilmiş ordu fazlası pişirme kaplarından oluşturulmuştur.

Ağırlığından dolayı marş aküsünden vazgeçildi; bunun yerine motor bir kablo çekişi ile çalıştırıldı (çim biçme makinesine benzer şekilde). Malzeme ve yapı seçimi sayesinde otomobil 150 kg ağırlığındaydı.

İki koltuklu mikro arabada, ILO 123 cc hava soğutmalı tek silindirli iki zamanlı motor kullanıldı. Gücü ön tekerleklere gönderen üç vitesli bir şanzımanı vardı ve motor 6 beygir güç üretiyordu. Bu önden çekişli araba, maksimum 70 km / s hıza sahipti.

Motor öne monte edildi ve yakıt tüketimi 100 kilometrede 3 litrenin biraz altındaydı. Otomobilde, cırcırlı direksiyon simidi vardı, ancak geri vitesi ve kapısı yoktu. O kadar hafifti ki, arkadan kaldırılıp döndürülebiliyordu.

Kleinschnittger F 125’in seri üretimine başladıktan kısa bir süre sonra, ilk yatırımcı Lembke Mayıs 1950’de şirketten ayrıldı. Kleinschnittger, bunun yerine bir banka kredisi ayarladı.

Küçük arabanın ihracatı tatmin edici bir seviyedeydi. Ancak, araç artık güncel değildi ve alıcı bulamıyordu.

Çünkü mikro arabaların zamanı sona ermişti ve artan refahın bir sonucu olarak, eğilim daha büyük ve daha konforlu araçlardı.

Kleinschnittger, daha büyük ve daha modern bir üst model için planlar yapsa da, şirketin iflası bunu engelledi. Şirket, 1957 yılında iflas etti.

1950’den 1957’ye kadar yaklaşık 2000 adet F 125 üretilmiştir.

Avatar
By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.