Gordon-Keeble 1964–1967

Gordon-Keeble 1964–1967

By-RAM
by By-RAM
6 Nisan 2021 0

Gordon-Keeble 1964 – 1967

Gordon-Keeble adı, kurucuları John Gordon ve Jim Keeble’den alınmıştır.

Peerless Cars Ltd’nin genel müdürü John Gordon ile mühendis ve yarış pilotu Jim Keeble, Norfolk merkezli USAF pilotu Rick Neilson’ın bir Amerikan V8 motorunu (Corvette) bir Peerless arabaya sığdırmaları gerektiği önerisi üzerine birlikte çalıştılar. Ortaya çıkan sonuçtan memnundular ve arabanın çok iyi bir potansiyeli vardı ve ticari olarak geliştirilip satılabilirdi.

Gordon, Neilson ve Keeble ile iyi bir şeyin peşinde oldukları konusunda hemfikirdi ve 1959’da kendisi ve Jim Keeble tarafından yönetilmek üzere The Gordon Automobile Company’yi kurdu.

Planları, hazır parçaları kullanan ve 225 km / saate ulaşan güzel bir dört koltuklu Grand Tourer yaratmaktı.

Gordon, Torino’daki Bertone tasarım evinde bulunan 21 yaşındaki Giorgetto Giugiaro’yu, sonuçta cam elyaftan yapılmış olsa da, başlangıçta prototip için çelikten yapılmış bir gövde tasarlamak için görevlendirdi. Bu Giugiaro’nun ikinci otomobil tasarımıydı, ilki Alfa 2600 Sprint idi.

Son derece güçlü, boru şeklinde bir uzay çerçevesi tasarlandı (Peerless’tan uyarlandı ve geliştirildi). Şasi, De Dion arka aks ve dört tekerlekli disk frenler ile uzay çerçevesinden oluşuyordu.  Chevrolet’in 4.6 litrelik V-8’i ve dört vitesli manuel şanzımanı şasiye yerleştirildi.

Dört ay içinde tamamlanan prototip “Gordon GT”,  1960 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi ve son derece iyi karşılandı.

Autocar tamamlanmış otomobili test ederek “şimdiye kadar test ettiğimiz en heyecan verici araç” olduğunu bildirdi.

Bu büyük ümit verici başlangıca rağmen, ilk üretim arabası 1964 yılına kadar gelmedi. Bu aşamada Gordon ve Keeble, otomobil üretiminde geçmişi olan ve otomobili konseptten üretime taşıyabilen zengin bir yatırımcı olan George Wansbrough tarafından desteklendi.

Otomobiller Londra’daki Savoy Hotel’de bir lansman partisiyle duyuruldu. Yeni otomobiller bazı değişikliklerle üretime hazır hale getirildi. Bunlardan bazıları, gövde konstrüksiyonu alüminyumdan fiberglas olmuştu ve 5,3 litrelik daha büyük bir Chevrolet motoru takılmıştı. Ayrıca Gordon-Keeble Ltd. adında yeni bir şirket ve yönetim yapısı oluşturuldu.

Araba piyasaya çıktığında 2798 sterline mal oldu. Yeni Gordon-Keeble bir çok yüksek profilli alıcıyı cezbetti ve ilk başta otomobile olan talep yüksekti. Bununla birlikte, satın alınan bileşenlerin bir kısmıyla ilgili sorunlar ortaya çıktı ve ne yazık ki, arabaların fiyatı çok yüksekti. Şirket finansal olarak sıkıntıya girdi.

1965’e gelindiğinde sadece 80 civarında araba üretilmişti. Jim Keeble ayrıldı ve şirket tasfiye edildi. Arabaların satış acentesi olan Harold Smith, onları çok sevdi ve talep olduğunu gördü, arabayı üretme haklarını satın aldı ve Southampton’daki fabrikanın dışında yeni bir Keeble Cars şirketi kurdu.

Bu yeni şirket bir yıldan biraz fazla bir süre devam etti ve yaklaşık 19 otomobilin daha üretilmesini sağladı. Toplam üretilen otomobil sayısı 99’a ulaştı. 1966’nın sonunda fabrika kapandı.

Ertesi yıl, arta kalan parçalardan son bir otomobil üretildi ve yapılan araba sayısı toplam 100’e çıkardı.

1968’de, otomobilin haklarını John de Bruyne satın aldı ve üretime yeniden başlama girişiminde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri’nde inşa edilecek revize edilmiş bir versiyonunun geliştirildiğini duyurdu. New York Show için bir prototip oluşturulmuş olmasına rağmen, başka bir örnek üretilmedi.

Markanın benzersiz kaplumbağa ambleminin arkasında ilginç bir hikâye var. Yeni Gordon-Keeble için ilk fotoğraf çekimi sırasında, çekimin karesine bir kaplumbağa giriyor. Şirket sahipleri, yavaş bir kaplumbağa ve hızlı bir Coupe ironisi nedeniyle, kaplumbağa amblem olarak seçiliyor.

Özellikler:

– 2 kapılı Coupe gövde tipi fiberglas

– 4 vitesli manuel şanzıman

-V8 motor

– 0- 100 km / s hızlanma 6,2 saniye

-Maksimum güç 300 beygir

-Disk frenler

-En yüksek hız 219 km/s

-Süspansiyon: sarmal yaylar- ön bağımsız ve arka bağımlı de Dion

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.