Enzmann 506

Enzmann 506

By-RAM
by By-RAM
6 Mart 2021 0

Enzmann 506

1953’te, İsviçre’nin Schüpfheim kasabasında doktor ve araba tasarımcısı olan Dr. Emil Enzmann, Volkswagen’e dayalı bir spor araba yapmayı düşünmeye başladı.

Porsche 550 Spyder’dan esinlenerek bir açık spor otomobil geliştirdi. Enzmann’ın girişimci tasarımı bir VW Beetle şasisine dayanıyordu. 1955’in sonlarında ilk prototipi hazırlamayı başaran Enzmann, gövdenin inşasında cam elyafından faydalandı.

Ağırlıktan tasarruf etmek için, gövde yapısını da basitleştiren kapılar monte edilmedi. Enzmann Spyder, dayanıklılık, hafif yapı ve pas sorunu olmaması gibi birçok avantaja sahipti.

Enzmann Spyder ilk olarak 1956’da İsviçre’nin Lozan kentindeki Comptoir Suisse’de sergilendi. Bazı akıllı ayarlamalar ve yaklaşık 500 kg’lık düşük bir ağırlıkla, otomobil, Porsche’nin zorlu rekabetini sağlayacak kadar iyi olan saygın performans rakamlarına ulaştı.

Araba hem yarış pistinde hem de pist dışında anında başarılı oldu. 1957’de Enzmann Spyder Almanya’da ilk kez Frankfurt otomobil fuarında sergilendi.

506 numaralı stant Enzmann’a tahsis edilmişti, belki de bir hata nedeniyle, adının yanındaki reklam broşürlerine basıldı: o andan itibaren arabaya Enzmann 506 adı verildi.

Kapısı olmayan bu arabanın gerçek üretimi 1958’de, küçük bir ön camlı Spyder, daha az sportif bir ön cama sahip Cabriolet ve pleksiglas tavanlı ve pencereli Coupe versiyonları ile üretime başladı.

Kapısız Enzmann’a binebilmek için, yanlarında atlı üzengi gibi bir ayağı sokabileceğiniz küçük bir niş vardı; ayaklarınızı koltuğa koymanıza gerek kalmadan koltukların arasına özel bir boşluk daha yerleştirildi.

1960’ların başlarında, Volkswagen bu arabayı Volkswagen Karmann’ına rakip olarak gördüğü için, üretim için gerekli olan Volkswagen şasi sayısını sağlamak oldukça sorunlu hale geldi.

Bu nedenle Dr Enzmann alternatif bir platform tedarikçisi aramaya başladı. 1961’de, Enzmann, Porsche 356B motoruyla satıldı. Bu arabaların bazılarında Enzmann Porsche logosu bulunuyordu. Enzmann üretimi, 1968 yılına kadar mütevazı değişikliklerle devam etti.

Sonunda 100 civarında otomobil üretildi. Bugün yaklaşık 20 Enzmen kayıtlarda gözükmektedir.

2001 yılından beri, Karl Enzmann Volkswagen Beetle platformu kullanarak Enzmann 506’yı Orijinal kalıplarla bir kez daha üretmeye başladı.

Kullanılan Fotoğraflar:

www.ruotevecchie.org

www.supercars.net

Teşekkürler

By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.