Templar Otomobil Tarihi

Templar Otomobil Tarihi

By-RAM
by By-RAM
2 Mayıs 2021 0

Templar Otomobil Tarihi

1916’da, Birinci Dünya Savaşı’nın ortasında, bir grup Cleveland yatırımcısı, The Templar Motors Company adında bağımsız bir otomobil şirketi kurmaya karar verdi. Şirketin kurucuları arasında Arthur M. Dean, J.E. Mathews ve Matthew F. Bramley’de yer alıyordu.

Avrupa tarzında kaliteli araba yapmak isteyen yerel yatırımcılar, 1917’de Ohio, Lakewood’da üç mütevazı ahşap binadan oluşan ilk fabrikasını kurdu.

İlk Templar, 1917 yılının Temmuz ayında montaj hattındaydı.

Kendilerini “Kaliteli küçük arabaların öncü üreticisi” olarak tanıtan Templar’ın ilk otomobili, üç vitesli bir şanzımana bağlı 3,2 litre kapasiteli 43 beygir gücü ortaya çıkaran “Templar Vitalic Top-Valve Motor” adlı dört silindirli, üstten valfli bir motora sahipti.

Templar’ın parçalarının çoğu tedarikçiler tarafından üretilmesine rağmen, “yüksek güçlü” motor orijinal tasarımlarıydı ve Lakewood fabrikasında üretildi. Mükemmel motorla eşleştirilmiş gövde stilleri arasında: sedan, touring, touring roadster ve sportette vardı.

Templar’ın ilk arabası 1917’de tamamlandı ve sergilendi. Bugünün Otomotiv dünyasında Templar, bir spor otomobil olarak adlandırılacaktı, ancak Templar Motor Company’nin otomobil tasarladığı ve inşa ettiği o günlerde küçük bir araba olarak adlandırıldı. Şirket reklamlarında “Süper Küçük Araba” olarak tanıttı.

Dört Templar modelinin fiyatları 1.985 ila 2.225 $ arasında değişiyordu. Her arabanın yirmi yedi kat boyası ve doğal cilalı ahşaptan tekerlekleri olan gerçekten lüks bir otomobildi. Elbette araba, rakip modellerde bulunmayan birçok donanıma sahipti: katlanır bir Kodak kamera ve pusula, lastik pompası ve elektrikli arama ışığı gibi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin I.Dünya Savaşı’na girmesi, üretimi ciddi şekilde kısıtladı ve şirket, savaş için top mermileri yaptı. 1918’de sadece 150 araba üretildi.

Büyük Savaşın sona ermesi, Templar’a olan talebin artmasına neden oldu ve 1919’da 1.800 araba şirketin üretim hattından çıktı.

Doğal olarak bu talep artışı, bu gerçekten eşsiz otomobil için fiyatta bir artış gerektirdi ve fiyatlar 2.185 ila 3.285 $ arasına yükseltildi.

1920 yılında  Templar Motor Company, 32 eyalete ve 15 ülkeye yayılmış 106 bayiye sahip olduğunu iddia etti. Aynı yıl, Templar Motor Company, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil üreticileri arasında on beşinci sırada yer aldı.

1920 yılı, Templar Motor Company’ye artan üretim ve satış sıralamalarının ötesinde yeni övgüler de getirecekti. O yıl, “Cannonball Baker” olarak bilinen Erwin George Baker, bir Templar kullanarak bir dizi hız rekoru kırdı.

Savaşı takip eden yıllar, şirket için sıkıntılı görünüyordu. Parçaların temin edilmesi zordu. 1920’de 1.800 adet üretilmiş olmasına rağmen, azalan nakit rezervleri nedeniyle yatırımcılar arasında büyük bir endişe vardı. 1921’deki satışlardaki düşüş, şirketin fiyatlarını model başına 500 $ ‘dan fazla düşürmesine neden oldu, bu da düşen satış rakamlarını kurtarmaya veya yeniden canlandırmaya yetmedi.

Düşen satışlar yeterli değilmiş gibi, Aralık 1921’de şirkette büyük bir yangın çıktı. Yaklaşık Otuz araba ve ahşap binalar alevler içinde kayboldu. Yangın çeyrek milyon dolarlık hasara neden oldu.

Şirket üretimi başarıyla sürdürdü, ancak hiçbir zaman 1918 ve 1919’daki otomobil üretim seviyelerine ulaşamadı ve ciddi mali sıkıntılar yaşadı.

1922’nin başlarında, hissedarlar ve yönetim arasında daha fazla tartışma yaşandı ve 25 araba kapasiteli bir fabrikada üretim günde sekiz arabaya düşmüştü. Ekim ayına gelindiğinde, şirket mali yıkıma uğradı ve iflas ilan etti.

Federal bir yargıç, şirketi T. L. Hausmann’ı Templar’ın kalan varlıklarının ve operasyonlarının yöneticisi olarak atadı. Hausmann şirketi tersine çevirmeye karar verdi ve Templar Motor Car Company olarak yeniden düzenledi.

Yeni yönetim geleceğin daha büyük otomobillerde olacağına karar verince 4.3 litrelik altı silindirli bir motor üzerinde çalışmalar başladı.

Yeni modeller, daha uzun bir bir dingil açıklığına sahipti ve fiyatları 1,895 ila 2,595 $ arasında değişiyordu. Ancak Hausmann, Lakewood’un tek otomobil üreticisini kurtarmak için olay yerine çok geç gelmişti. 1923’te sadece 125 araba satıldı.

1924’ün sonlarında, para bitmiş gibi görünüyordu. Şirket, yerel bir bankanın mülkiyetine geçti ve üretim durdu. Templar, 1916’dan 1924 yılına kadar yaklaşık 6.000 otomobil üretti.

Sonunda yaklaşık 20.000 yerel ve diğer hissedarlı, Templar Motor Car Company iflas etti ve varlıkları satıldı.

Böylece “Superfine Small Car” dönemi sona erdi.

Templar adı Tapınak Şövalyelerinden gelmektedir. Amblem olarak Malta haçını kullanmışlardır.

Avatar
By-RAM
By-RAM
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.